سنگ مرمر - سنگ مرمر

سنگ مرمر

سنگ مرمر از سنگهای آهکی دگرگون است ابتدا سنگهای رسوبی آهکی تشکیل شده و سپس به مرور زمان دگرگون شده است . این تبدیل به این علت است که ساختار اولیه اش تغییر یافته  سنگ آهک و دولومیت، دوباره متبلور شده و مرمر کریستالی تشکیل شده است .
سنگ مرمر به رنگهای مختلفی تشکیل شده از جمله سفید، خاکستری ، سیاه ، مرمر سبز، قرمز، زرد و ارغوانی .
سنگی است بسیار زیبا و جلاپذیر و شفاف ؛ که نور را از خود عبور می دهد و سختی آن بین ۳ تا ۵/۵ است .
بسیاری از مرمرها زمانی که در معرض عوامل جوی قرار می گیرند ، دوام و استحکام خود را از دست می دهند و برخی از انواع سنگ مرمر دارای ۹۹ درصد کربنات کلسیم هستند . وجود املاح بعضی از فلزات مانند آلمینیوم و منیزیم در سنگ مرمر باعث تنوع رنگ آن می شود ، مرمر خالص کاملا ً سفید است .

مرمر در فضای خارجی :

در حال حاضر در کشور ایران مرسوم شده که سنگ مرمر برای اماکن متبرکه و مساجد استفاده می شود ، به همین علت چنانچه شما بخواهید از این سنگ برای پوشش جایی استفاده کنید ؛ برای شما یک مسجد یا حسینیه یا امامزاده را تداعی می نماید .  نمی شود کتمان کرد که نیاکان ما برای تزئینات داخلی این زیارتگاهها بهترین مصالح از هر نوع را انتخاب کرده اند و صد البته از سنگها، زیباترین آنها را که مرمر باشد . در گذشتۀ نه چندان دور از سنگ مرمر بعضا ً در نمای ساختمانها استفاده شده است وهمینطور در فضاهای مذهبی در قسمتهای خارجی کمی تا قسمتی به کار رفته است .
بررسی این دو کاربرد در نماهای خارجی مشخص می نماید که سنگ مرمر بدرد فضای خارجی نمی خورد و بودن در معرض برف و باران، در محیط باز باعث می شود که مرمر دوام و استحکام خود را از دست بدهد و دچار هوازدگی شود .
هوازدگی در سنگ مرمر به دو صورت سطحی و عمقی اتفاق می افتد . سنگ مرمر در فضای خارجی با مرور زمان دچار هوازدگی سطحی می شود و روی سنگ و قسمت اصلی آن در آب حل شده ودر رنگ اصلی و ساب براقیّت خود را از دست می دهد  نفوذ آب در رگه های نه چندان محکم مرمر و خوردن قسمت های ضعیف آن و بعضا ً یخ زدگی وبه تبع آن انقباض و انبساط ، باعث ترک خوردگی در عمق سنگ مرمر استفاده شده در سنگ قبر بعد از سال ها می شود .
حتی در رواقهای حرمهای مطهر قسمت هایی داریم که مسقف هستند، ولی در معرض هوای آزاد قراردارند .

ولی به هر حال خیلی از افراد سنگ مرمر را برای سنگ قبر انتخاب می کنند ، ایران مزار زیر سازی قبر را قبل از نصب سنگ قبر انجام میدهد تا از نفوذ آب در زیر سنگ قبر جلوگیری کند و ما سنگ های مرمر با ضخامت بالا ( چهار سانتی متر به بالا ) را پیشنهاد میکنیم البته برای مقاوم سازی سنگ اصلی از مواد های خاصی که پشت سنگ اضافه می کنند استفاده می شود .

نگران کم رنگ شدن سنگ مرمر بعد از سال ها نباشید به راحتی با هزینه کم سنگ با ساب زدن درخشنده تر می شود .

مرمر در فضای داخلی :

بیشترین استفاده از مرمر در کشور ما ، محیط های مذهبی است . این مکان ها دارای مراجعه کننده زیاد و در تماس و لمس بالا می باشد . سنگ مرمر برای چنین فضاهایی امتحان خود را پس داده و این سنگ اصیل و زیبا هرچه قدر پا بخورد براق تر شده و ظاهرش خراب نمی شود و فقط کمی حالت چرمی پیدا می کند .
راجع به زیبایی سنگ مرمر هرچه بگوییم کم است . از لحاظ علم فیزیک ما وقتی جسم را می بینیم که نور از آن شیء به چشم ما می خورد یعنی چنانچه ما به جسمی نگاه می کنیم و پشت جسم را نمی بینیم، یعنی نور از آن جسم رد نمی شود و ما فقط سطح آن جسم را می بینیم .
حالا وقتی ما به سنگی نگاه می کنیم فقط روی آن را می بینیم و ضخامت سنگ را که می تواند چهار سانتی متر باشد نمی بینیم . سنگ مرمر نور را از خود عبور می دهد و اتفاقی که می افتد این است که شما وقتی به سنگ مرمر نگاه می کنید ، اجزاء و اشکالی را می بینید که مثلا ً در عمق ۳ میلیمتری سنگ است و این موضوع به سنگ مرمر یک خاصیت نمایش سه بعدی می دهد . 
البته در معماری قدیم از این خاصیت رد شدن نور استفاده کرده و چنانچه می خواستند از ماده ای استفاده کنند که نور را رد کرده ولی جسم وضوح تصویری نداشته باشد از سنگ مرمر استفاده می کردند . در معماری جدید این استفاده به نوع دیگری شایع شده که چنانچه بخواهند فضایی را به صورت غیر مستقیم روشن کنند و در عین حال منبع نورانی زیبا باشد، از سنگ مرمر استفاده می کنند تقریبا ً اکثر خریداران، این سنگ را بصورت برّاق و صیقلی می پسندند که بسیار بجاست.
اگر مزار در محیط بسته باشد بهترین و زیباترین سنگ که میتوان استفاده کرد مرمر است  که نمونه آن در امامزاده ها میتوان رویت کرد .

قیمت سنگ مرمر

زیبای منحصر به فرد این سنگ برای سنگ مزار این است که وقتی سنگی را برش دادیم و مناسب سنگ مزار است فقط یک نمونه از آن است و مشابه آن در هیچ جای جهان وجود ندارد که همین دلیل یکی از دلایل گران بودن سنگ مرمر است .
 یکی دیگر از دلایل ظریف و لطیف بودن سنگ است  به همین علت اکثر معادن مرمر سنگ می بایست با ظرافت و حساسیت خاصی از معدن برداشت و به مرحله فرآوری ارسال کند و هزینه تمام شده سنگ در ابتدا بالا می رود .

زیباترین سنگ که می توان در جهان پیدا کرد از خانواده سنگ مرمر هاست و کشور ایران یکی از دارندگان بهترین و زیباترین سنگ مرمر است مجموعه ایران مزار نمونه زیباترین سنگ قبر مرمر را دسته بندی کرده است که می توانید در قسمت فروشگاه بازدید کنید .

M103 1 1024x576 - سنگ مرمر

اسکرول به بالا