حجله عزا | اجاره حجله | حجله مرگ | حجله ترحیم | حجله فوت

اجاره حجله ترحیم — ارزان ترین قیمت در استان تهران

حجله اسم های دیگر هم دارد از جمله : حجله عزا ، حجله ترحیم ، حجله فوت ، حجله مرگ . جهت اجاره حجله عزا با شماره های ۷۷۵۵۷۶۱۶  _  ۰۹۱۰۱۴۶۳۷۸۰  تماس حاصل نمایید .

اجاره حجله ترحیم یا فوت معمولا برای مدت یک هفته می باشد و بایدی در مورد تعداد وجود ندارد ، ولی از 4 عدد شروع شده که 2 عدد حجله در کنار درب خانه صاحب عزا و 2 عدد دیگر در ابتدای محله  یا محل کسب می گذارند .

تمام مسئولیت حجله ها با شخص سفارش دهنده می باشد و در صورت آسیب دیدگی مثل شکسته شدن لامپ ها و… از طرف اجاره کننده باید جبران خسارت شود .

حجله 1 210x300 - اجاره حجله ترحیم -- ارزان ترین قیمت در استان تهران

از دست دادن عزیزی ناگهانی بسیار دردناک و غم انگیزه است خانواده عزا دار از هیچ چیز دریغ نمیکنن تا مرحمی بر غم هایشان شود و عزیز بودن فرد فوت شده را به همگان ثابت کنند . یکی از رسومات ترحیم اجاره حجله و قرار دادن آن در محل سکونت و کار فرد فوت شده است و تا هفت شبانه روز این حجله روشن باشد و یاد خاطره آن عزیز را زنده نگه میداره تا مردم و افراد بازدیدکننده فاتحه ای برای آن عزیز قرائت کنند .

تاریخچه 

حجله عزا یا حجله ماتم و یا حجله غم ، شعار و تابوت‌ واره‌ای نمادین از حجله یا حجله‌ خانۀ عروس که در مراسم عزاداری محرم و تعزیه‌خوانی ها و مراسم سوگواری جوانان ناکام و شهید تزیین  به نمایش گذاشته می‌شود.

تبدیل شدن رسم حجله عروسی به حجله عزا یا مرگ

حجله از ابتدا در همین تهران امروزی کاربد داشته است و چیزی حدود 40-50 سال پیش حجله را به همین شکل و شمایل و همین اندازه جلوی خانه تازه داماد می گذاشتند و رویش طرح شیرین و فرهاد می کشیدند، داخل حجله را هم گل کار می کردند و منقل اسفند هم شب تا صبح در کنار حجله یا درون آن به راه بود و اسفند دود میکردن تا عروس و داماد چشم نخورند.

حجله اسمش اون زمان بوی عروسی داشت و چراغ های رنگی رویش باعث شادی بود تا اینکه در محله شمیران قدیم اتفاقی ناگوار افتاد .

شب عروسی تنها فرزند یکی از خانواده های قدیمی شهر ، داماد موقع زدن ریسه ها برای عروسی برق گرفتش و از روی نردبان به پایین پرت می شود و همان جا جان به جان آفرین تقدیم میکند؛ پدر داماد هم با اینکه دیگه مراسم عروسی قرار نیست گرفته شود اما حجله ها را از خیابان جمع که نمی کند و برعکس سرتاسر شمیران را هم برحجله میبند ، داغ عظیم پدر داماد جوان آن قدر روی مردم تاثیر می گذارد که حجله روزگار از سفیدی دامان عروسی به سیاهی لباس عزا می رسد و از آن روز تا الان این جزو رسم مراسم عزاداری باقی می ماند .

در فرهنگ ایرانی ما حجله آینه کاری شده روزگاری انگار نشانه ی عروسی و شادی بود و حالا نشانه ی عزا است كه خانواده ها عزیز از دست رفته شان را بدرقه می كنند.

حجله ترحیم یا فوت یا مرگ معمولا  گنبدی شکل یا مستطیل می باشید که شیشه های رنگی و آینه های هزار تكه اش نشان از غم بزرگی را می دهند.

امروزه ما حجله ترحیم یا فوت برای داغ عزیزانمان استفاده می شود خیلی ها تصور می کنند استفاده کردن از حجله برای داغ جوان است كه عروسی نكرده و آرزوی خانه ی بخت رفتن در دلش مانده ولی هر كسی عزیزش برایش ناكام است و گاهی درد ها انقدر بزرگ می شود كه آدم برای التیامش هر كاری می كند که اجاره حجله عزا برای ما الزام می شود .

ایران مزار خدماتی برای خانواده عزا دار ارائه می دهد تا به راحتی و باعزت مراسم های ترحیم را برگزار کنند که در بخش خدمات فوت یا ترحیم به آن ها اشاره شده است .

 

اسکرول به بالا